PTAKI ŚPIEWAJĄ NAM NA ZDROWIE cz. II

28 Marzec
2018

Jeden śpiewak, kilka głosów

Niektórzy badacze zajmujący się ptasim śpiewem tworzyli zróżnicowane systemy jego zapisu. Czasami były to rysunki, czasami formy diagramów w postaci krzywych linii i opisów a czasami także zbiory z wyrazami dźwiękonaśladowczymi. Wszystkie z definicji były subiektywne. O poważnych badaniach będzie można mówić dopiero od chwili odkąd pojawił się sonograf. Z jego pomocą dźwięki ptaków były zapisywane na diagramie, gdzie oś pozioma oznaczała czas a pionowa częstotliwość. Tak tworzone sonogramy można było rozciągnąć i dzięki temu widoczne były te elementy, których nie mogło usłyszeć ludzkie ucho. Zauważono, że ptaki śpiewają często kilkoma głosami jednocześnie i tworzą coś na kształt chóru.

Jest to związane z mięśniami krtani dolnej, które są w stanie wibrować niezależnie od siebie. Dodatkowo udało się wykryć, że ptaki śpiewają szybciej niż my to odbieramy. Dźwięki są dla nich oddzielone a dla nas zlewać się będą w całość. Człowiek jest w stanie odróżniać tony z odstępami 3-4 milisekundy a ptak 1-2 milisekundy.

Cechy ptasiego śpiewu

Muzykę widać w mózgu

Jednak badacze nie skupiali się na tym jak ptaki śpiewają, ale bardziej zauważyli to, że ptaki są na tyle wyjątkowe, że będą w stanie naśladować dźwięki i uczą się artykulacji, gdy inne zwierzęta nie są w stanie tego robić. Najczęściej działa to na takiej zasadzie, że ptak ma wrodzony wzór, do którego wpasowuje usłyszane dźwięki. Przykładowo można powiedzieć, że jeśli ptak jest chowany sam i nie ma kontaktu z innymi ptakami to nauczy się tylko częściowo piosenki. Przykładowo zięby jedynie przez kilka pierwszych miesięcy życia uczą się doboru dźwięków i eksperymentują. W tym okresie włączą do piosenki nowe elementy, jeśli ten czas minie kompozycja utrwala się i potem trudno ją zmienić.

Jeśli chodzi o badaczy mowy bardzo ważne będzie to, że przy większości gatunków ptaków samice nie będą śpiewać. To nie tylko będzie w stanie porównać jakie są zmiany w mózgu przy nauce śpiewu, ale także mogą oni wykonywać analizę różnić pomiędzy samcami, które śpiewają i samicami, które milczą. Dzięki temu udało się odkryć, że u ptaków komórki nerwowe, które odpowiadają za naukę dźwięków znajdują się w ośrodku X. Jednak wiadomo, że wszystkie neurony w korze mózgowej będą odpowiedzialne za ten proces i znajdują się obok siebie. To samo znajduje się w jądrach podstawnych oraz wzgórzu. Kiedy więc będzie się zaglądać do mózgu ptaka będzie można ocenić, które komórki odpowiadają za naukę śpiewu i dzięki temu będzie można wykonywać ich dokładne badania.

Autor

Mariusz Pisarski

Redakcja effendi.pl

To może Cię zainteresować