Ptaki śpiewają nam na zdrowie cz. II

JEDEN ŚPIEWAK, KILKA GŁOSÓW

Niektórzy badacze zajmujący się ptasim śpiewem tworzyli zróżnicowane systemy jego zapisu. Czasami były to rysunki, czasami formy diagramów w postaci krzywych linii i opisów a czasami także zbiory z wyrazami dźwiękonaśladowczymi. Wszystkie z definicji były subiektywne. O poważnych badaniach będzie można mówić dopiero od chwili odkąd pojawił się sonograf.

Z jego pomocą dźwięki ptaków były zapisywane na diagramie, gdzie oś pozioma oznaczała czas a pionowa częstotliwość. Tak tworzone sonogramy można było rozciągnąć i dzięki temu widoczne były te elementy, których nie mogło usłyszeć ludzkie ucho. Zauważono, że ptaki śpiewają często kilkoma głosami jednocześnie i tworzą coś na kształt chóru.

Jest to związane z mięśniami krtani dolnej, które są w stanie wibrować niezależnie od siebie. Dodatkowo udało się wykryć, że ptaki śpiewają szybciej niż my to odbieramy. Dźwięki są dla nich oddzielone a dla nas zlewać się będą w całość. Człowiek jest w stanie odróżniać tony z odstępami 3-4 milisekundy a ptak 1-2 milisekundy.

Cechy ptasiego śpiewu - koliber

MUZYKĘ WIDAĆ W MÓZGU

Jednak badacze nie skupiali się na tym jak ptaki śpiewają, ale bardziej zauważyli to, że ptaki są na tyle wyjątkowe, że będą w stanie naśladować dźwięki i uczą się artykulacji, gdy inne zwierzęta nie są w stanie tego robić. Najczęściej działa to na takiej zasadzie, że ptak ma wrodzony wzór, do którego wpasowuje usłyszane dźwięki. Przykładowo można powiedzieć, że jeśli ptak jest chowany sam i nie ma kontaktu z innymi ptakami to nauczy się tylko częściowo piosenki. Przykładowo zięby jedynie przez kilka pierwszych miesięcy życia uczą się doboru dźwięków i eksperymentują. W tym okresie włączą do piosenki nowe elementy, jeśli ten czas minie kompozycja utrwala się i potem trudno ją zmienić.

Jeśli chodzi o badaczy mowy bardzo ważne będzie to, że przy większości gatunków ptaków samice nie będą śpiewać. To nie tylko będzie w stanie porównać jakie są zmiany w mózgu przy nauce śpiewu, ale także mogą oni wykonywać analizę różnić pomiędzy samcami, które śpiewają i samicami, które milczą. Dzięki temu udało się odkryć, że u ptaków komórki nerwowe, które odpowiadają za naukę dźwięków znajdują się w ośrodku X. Jednak wiadomo, że wszystkie neurony w korze mózgowej będą odpowiedzialne za ten proces i znajdują się obok siebie. To samo znajduje się w jądrach podstawnych oraz wzgórzu. Kiedy więc będzie się zaglądać do mózgu ptaka będzie można ocenić, które komórki odpowiadają za naukę śpiewu i dzięki temu będzie można wykonywać ich dokładne badania.