Mewka japońska i jej sekrety

Choć znamy ją jako mewkę japońską, prawdopodobnie pochodzi z Chin, a jej przodkowie nadal nie są nam znani. Skąd zatem nazwa? Zawdzięczamy ją pierwszym Europejczykom analizującym ptaki egzotyczne. To właśnie oni natrafili na mewki w Japonii. Co więcej, był to już wówczas gatunek chętnie hodowany w domowych warunkach.

Przypuszcza się, że proces udomowienia nastąpił około 300 lat temu, od dwustu zresztą mewka japońska znajduje się również w Europie. Rozmnażanie mewki japońskiej nie jest przesadnie skomplikowane, musimy jednak pamiętać o tym, aby parze osobników zapewnić osobną, przeznaczoną jedynie dla nich klatkę.

Mewki preferują półotwarte skrzynki lęgowe i to właśnie w nich najczęściej znajdują się ich gniazda. Najczęściej wykorzystują to, co znajdą w klatce, stąd też często trzeba pomagać im w poprawianiu tego, co stworzyły. Warto mieć też na uwadze, że jajeczka, które leżą w pewnym oddaleniu od siebie, nie zawsze są dogrzane, a to może doprowadzić do śmierci zarodka.

Charakterystyka mewki japońskiej

Zarówno samiec, jak i samiczka wspierają się wzajemnie znosząc budulec przeznaczony do tworzenia gniazda. Samiec wykonuje też w tym okresie taniec godowy nie tylko przechylając głowę raz w jedną, a raz w drugą stronę, ale również ścigając samiczkę i dość głośno śpiewając. W tym czasie dochodzi też do kopulacji, gdy zaś gniazdo jest już gotowe, można liczyć na to, że samiczka zniesie od sześciu do ośmiu jaj. Wysiadywanie trwa przez około 12 dni i uczestniczą w nim oboje partnerzy.

Opiekun powinien zatroszczyć się o to, aby w gnieździe nie znalazło się więcej niż sześć jajeczek, w innym wypadku bowiem pisklęta rodzą się zwykle niedożywione, a do tego obserwuje się trudności w ich rozwoju. Tak podczas wysiadywania, jak i w trakcie opieki nad pisklętami można doglądać do gniazda. Co ciekawe, mewki nie tylko bardzo dbają o swoje pisklęta, ale również sprawdzają się jako rodzice zastępczy dla innych ptaków tego samego gatunku.

Podczas wychowywania warto zadbać o to, aby ptaki nie cierpiały na niedobór karmy miękkiej, zaleca się przy tym również stosowanie typowych odżywek dla niemowląt. Mewkom smakuje także zielonka i skiełkowane nasiona kanaru oraz prosa. Jeśli pisklęta są dobrze karmione, zwykle w 22 dobie są już gotowe do opuszczenia gniazda swoich rodziców.