Jak karmić ptaki?

Każdy właściciel papugi pewnie chce, by mogła mu towarzyszyć przez możliwie jak najdłuższy okres czasu. To czy ptak będzie cieszył się zdrowiem i długim życiem jest w dużej mierze uzależnione od tego co będzie jadł. Jeśli papuga dostawać będzie zły pokarm może dojść do jej otłuszczenia a także do wystąpienia innych dolegliwości. Należy więc dobrze zastanowić się czym chcemy karmić naszą papugę.

CZYM PAPUGI ŻYWIĄ SIĘ W NATURZE?

Zwierzęta, które żyją na wolności wiedzą instynktownie o jakie składniki należy wzbogacić dietę, by była odpowiednia dla nich. Ilość różnego rodzaju roślin jakie w naturze występują sprawia, że można bez przeszkód ptak znajdzie to co będzie mu potrzebne. Natomiast jeśli ptak żyje w domu to my będziemy odpowiedzialni za to co podamy ptaku a tym samym za jego zdrowie. Liczne skupiska papug znajdują się na terenie Afryki, Australii oraz Ameryki Południowej, gdzie mamy istotną różnorodność roślinną, co daje wielkie możliwości, jeśli chodzi o dobór pożywienia. Papugi zjadają bardzo chętnie owoce, nasiona, orzechy, pędy, pąki oraz kwiaty roślin.

Każdy właściciel papugi chciałby, aby towarzyszyła mu ona przez jak najdłuższy okres czasu. To czy nasz ptaszek będzie cieszył się zdrowiem oraz długim życiem, zależy przede wszystkim od tego czym będzie się żywił. Jeśli papuga będzie dostawała nieodpowiedni pokarm, może to prowadzić do jej otłuszczenia oraz do występowania u niej innego rodzaju dolegliwości. Warto zatem zastanowić się, czym powinniśmy karmić naszą papugę.

KARMA DLA PAPUGI ŻAKO, NIMFY, FALISTEJ

Dieta papugi, która będzie żyła w domowych warunkach głównie będzie się składać z różnego rodzaju mieszanek ziaren. To jaka mieszankę będziemy wybierali będzie głównie uzależnione od wielkości papugi, czy jest to gatunek mały jak papużka falista, średnich rozmiarów czy duża. Taki podział jest istotny, ponieważ dzięki niemu możliwe staje się dobranie odpowiednich ziaren, które dla danej papugi będą dobre.

Produkty zdrowe dla papugi

JAKA KARMA DLA PAPUG?

Co ciekawe są także pokarmy, których skład przygotowywany jest pod kątem strefy geograficznej w jakiej dana papuga naturalnie występuje. Dzięki temu dietę będzie można uzupełnić właśnie w takie składniki, którymi dana papuga będzie się żywiła także w naturalnych warunkach. Taka opcja jest szczególnie korzystna dla papug, ponieważ będzie to dla nich istotne urozmaicenie diety.

CZYM KARMIĆ MŁODĄ PAPUGĘ?

W czasie wyboru karmy dla naszej papugi koniecznie należy zwracać uwagę na to jakie ziarna się tam znajdują oraz jakie są ich proporcje. Małe oraz średnie papugi powinny głównie otrzymywać proso oraz kanar. Nie można jednak podawać im zbyt dużo roślin oleistych, ponieważ tłuszcz może prowadzić u ptaków do otyłości, szczególnie jeśli nasz ptak będzie miał mało ruchu. Papugi szczególnie cenią sobie słonecznik, dlatego mimo tego, że jest bardzo kaloryczny często wykorzystywany jest do szkolenia tych ptaków.

Pokarm dla papug to nie tylko ziarna, ale również inne ważne składniki. Dobrze będzie jeśli w karmie znajdować się będą dodatki takie jak suszone warzywa czy owoce. Do diety warto będzie również regularnie włączać orzechy.