Jak dobrać klatkę dla papugi?

11 Marzec
2018

Klatka przeznaczona dla papugi ma do spełnienia wiele zróżnicowanych funkcji. Nic zatem dziwnego, że komfort i zdrowie ptaka w dużej mierze zależy od jej wielkości, wyposażenia, kształtu oraz jakości wykonania. Producenci starają się przekonać nas do swojej oferty, możemy dziś więc zaznajomić się z coraz bardziej wymyślnymi opcjami.

Klatka dla papugi

Owszem, w sprzedaży nie brakuje klasycznych modeli, można jednak kupić również klatkę okrągłą albo taką, która ma kształt walca. Tu zresztą decydują indywidualne preferencje i nie ma prostego podziału na lepsze i gorsze rozwiązania. Oczywiście, to prosty kształt klatki ma największe grono zwolenników, trudno się jednak temu dziwić, jeśli weźmie się pod uwagę jego ergonomiczność. Z kolei oryginalne kształty klatek przyczyniają się do podniesienia ich walorów estetycznych, a to nie pozostaje bez znaczenia zwłaszcza, jeśli zależy nam na tym, aby klatka znalazła się w widocznym miejscu. Gdy zastanawiamy się nad wielkością klatki, powinniśmy uświadomić sobie, że jest ona uzależniona przede wszystkim od tego, z jak dużą papugą mamy do czynienia.

Jak duża powinna być klatka dla papugi?

Papużka falista zwykle nie potrzebuje dużej przestrzeni, sytuacja komplikuje się jednak, gdy mamy do czynienia z arą. Co do zasady, jeśli tylko możemy pozwolić sobie na taki zakup, powinniśmy wychodzić z założenia, że im większa klatka, tym lepiej.

Hodowla papug

Nie możemy zapominać i o tym, że wskazane jest zachowanie proporcji, a więc szerokość klatki u góry powinna być zbliżona do szerokości w jej dolnej części. Papugi zwykle wybierają najwyższe z dostępnych miejsc, klatka stożkowata jest więc z definicji chybioną inwestycją.

Klatka dla papugi falistej

Jeśli mamy do czynienia z papużką falistą, minimalna wysokość klatki powinna wynosić 40 lub 50 centymetrów, a podstawa nie powinna mieć wymiarów mniejszych niż 60 na 35 centymetrów. Im większa jest jednak klatka, tym bardziej komfortowo czuje się zamknięty w niej ptak. W przypadku papug takich jak ara i tak najlepszym rozwiązaniem jest zresztą zrezygnowanie z klatki i przygotowanie jednego pomieszczenia przeznaczonego tylko dla niej. Osoby, które zastanawiają się nad dwoma papugami (a w przypadku niektórych gatunków jest to konieczność) nie mogą zapominać o tym, że choć nie musi być to klatka dwa razy większa, to jednak powinna być przynajmniej odrobinę większa niż ta, która jest przeznaczona dla jednego ptaka.

Autor

Mariusz Pisarski

Redakcja effendi.pl

To może Cię zainteresować