Jak dobrać klatkę dla papugi?

Klatka przeznaczona dla papugi ma do spełnienia wiele zróżnicowanych funkcji. Nic zatem dziwnego, że komfort i zdrowie ptaka w dużej mierze zależy od jej wielkości, wyposażenia, kształtu oraz jakości wykonania. Producenci starają się przekonać nas do swojej oferty, możemy dziś więc zaznajomić się z coraz bardziej wymyślnymi opcjami.

KLATKA DLA PAPUGI

Owszem, w sprzedaży nie brakuje klasycznych modeli, można jednak kupić również klatkę okrągłą albo taką, która ma kształt walca. Tu zresztą decydują indywidualne preferencje i nie ma prostego podziału na lepsze i gorsze rozwiązania. Oczywiście, to prosty kształt klatki ma największe grono zwolenników, trudno się jednak temu dziwić, jeśli weźmie się pod uwagę jego ergonomiczność. Z kolei oryginalne kształty klatek przyczyniają się do podniesienia ich walorów estetycznych, a to nie pozostaje bez znaczenia zwłaszcza, jeśli zależy nam na tym, aby klatka znalazła się w widocznym miejscu. Gdy zastanawiamy się nad wielkością klatki, powinniśmy uświadomić sobie, że jest ona uzależniona przede wszystkim od tego, z jak dużą papugą mamy do czynienia.

JAK DUŻA POWINNA BYĆ KLATKA DLA PAPUGI?

Papużka falista zwykle nie potrzebuje dużej przestrzeni, sytuacja komplikuje się jednak, gdy mamy do czynienia z arą. Co do zasady, jeśli tylko możemy pozwolić sobie na taki zakup, powinniśmy wychodzić z założenia, że im większa klatka, tym lepiej.

Hodowla papug - wybór klatki dla papugi

Nie możemy zapominać i o tym, że wskazane jest zachowanie proporcji, a więc szerokość klatki u góry powinna być zbliżona do szerokości w jej dolnej części. Papugi zwykle wybierają najwyższe z dostępnych miejsc, klatka stożkowata jest więc z definicji chybioną inwestycją.

KLATKA DLA PAPUGI FALISTEJ

Jeśli mamy do czynienia z papużką falistą, minimalna wysokość klatki powinna wynosić 40 lub 50 centymetrów, a podstawa nie powinna mieć wymiarów mniejszych niż 60 na 35 centymetrów. Im większa jest jednak klatka, tym bardziej komfortowo czuje się zamknięty w niej ptak. W przypadku papug takich jak ara i tak najlepszym rozwiązaniem jest zresztą zrezygnowanie z klatki i przygotowanie jednego pomieszczenia przeznaczonego tylko dla niej. Osoby, które zastanawiają się nad dwoma papugami (a w przypadku niektórych gatunków jest to konieczność) nie mogą zapominać o tym, że choć nie musi być to klatka dwa razy większa, to jednak powinna być przynajmniej odrobinę większa niż ta, która jest przeznaczona dla jednego ptaka.