Hodowla i zasady żywieniowe ptaków ozdobnych

Ptaki hodowane w domu to rzeczywiście przyjazne stworzenia, towarzyskie.

HODOWLANE PTAKI W DOMU

Jeśli będziemy się z nimi bawić i do nich mówić szybko nam zaufają. Jednak nigdy nie zastąpimy im towarzyszy z gatunku, dlatego jak wiadomo życie z drugim osobnikiem będzie dla nich zawsze najlepsze.

PTAKI EGZOTYCZNE

Ptaki kilka razy mogą się puszyć i wygładzają swoje pióra, czasami lubią kąpiel. Zawsze warto dbać o dziób i dawać ptakom kamień mineralny oraz grube naturalne gałązki. Dla utrzymania zdrowia musi ścierać dziób o kamień.

Jeśli włożymy do klatki naturalne gałązki będzie to już odpowiedni element, by ptak mógł zadbać o swój dziób. Jeśli wypadają mu pióra wtedy konieczne będzie dostarczenie większej ilości witamin i minerałów, a także suplementów. Pamiętajmy, że 1-2 razy w tygodniu należy zadbać o klatkę, wymienić tam piasek, umyć dno oraz miskę na karmienie.

ŻYWIENIE

Z pojemnika na karmienie należy zawsze usuwać puste kłosy, uzupełniać zapas pożywienia. Ptaki egzotyczne będą się czuć najlepiej, jeśli włożymy im kolby do specjalnej klatki, w której będą mieli okazję dziobać. W ten sposób ptak nie będzie się nudził. Pokarm powinien być różnorodny.

Hodowla ptaków ozdobnych - papuga falista

ZACHOWANIE

Grupa ptaków egzotycznych to wiele różnorakich gatunków, które wiele żyje raczej w środowiskach wyłącznie otwartych, są tam również płoche i ostrożne ptaki. Każdy ptasi osobnik może być określony indywidualistą, wiele ptaków jest w stanie mocno zaskakiwać swoimi nietypowymi zrachowaniami.

NOWY CZŁONEK TWOJEJ RODZINY

Podczas kilku pierwszych dni nowe ptaki na pewno muszą poznać życie w naszym domu, potrzebują czas na aklimatyzację, muszą również mieć nieco więcej spokoju. Klatkę warto przygotować zanim kupimy ptaki, najlepiej będzie można je poznać poprzez dokładną obserwację, dzięki temu będzie wiadomo jak się przy nich w określonych sytuacjach zachować.

Potrzeba około tygodnia czasu, by ptak był w stanie przywyknąć do nowego środowiska. Będzie można potem rozpocząć proces przyzwyczajania go do ludzkiej obecności. W tym celu najlepszą opcją będzie zastosowanie przekąski. Należy ją przytrzymać ręką w klatce, zawsze do ptaka zwracamy się wyłącznie przyjemnym głosem. Regularne powtarzanie czynności sprawi, że ptak się do nas przyzwyczai.