Czyżyk czerwony

Czyżyk czerwony to piękny ptak, który pochodzi z Kuby oraz Wenezueli. Wielkim odkryciem było między innymi to, że bastardy, które było wynikiem krzyżowania tego gatunku z kanarkiem doskonale przekazują barwę potomstwu. W taki sposób udało się doprowadzić do tego, że powstało aż 175 różnych odmian kanarków.

Zalety tego ptaka doprowadziły do tego, ze był masowo kupowany w Europie. Aby go chronić zakazano wywożenia go z ojczystego kraju. Czyżyk czerwony to łuszczak. Gniazda zakłada w krzakach, a samica składa 3-4 jaja, które potem sama będzie wysiadywać.

ROZMNAŻANIE

Do reprodukcji przeznaczone są czyżyki, które maja minimum dziewięć miesięcy a także dobre upierzenie. Parkę należy umieścić w klatce, która ma spore wymiary, powinna mieć krzaki albo gałązki drzew, by można było założyć tam gniazdko. Ułatwieniem będzie umieszczenie koszyczka gniazdowego.

KARMA

Czyżyki czerwone raczej niechętnie spędzają czas w zamkniętych gniazdach. Budują swoje gniazda przy użyciu delikatnej trawy, mchu albo piór. Przez mniej więcej 3 dni buduje je samiczka a samczyk będzie asystował. Samica składa 3-5 jaj i potem przez 12 dni je wysiaduje. Rola samczyka to karmienie samiczki. Po około 18 dniach młode będą opuszczać gniazdo, nadal karmi je samczyk a samiczka będzie przygotować się do wysiadywania kolejnego gniazdka. Ułatwieniem będzie umieszczenie koszyczka gniazdowego.

Hodowla czyżyka czerwonego

CZYŻYK CZERWONY – ŚPIEW

Odkarmione młode mniej więcej po miesiącu zaczynają uczyć się śpiewu. Gdy mijają dwa miesiące zaczynają nabywać upierzenia i wyrastać będą im czerwone pióra. Idealna wtedy karma to jajeczna albo też biszkopt z marchewką.

CZYŻYK CZERWONY – HODOWLA

Czyżyk czerwony to ptak, który jest bardzo żywotny i lubi dużo przestrzeni. Dobre warunki zapewniać będzie klatka albo witryna o długości 1m. istotne będą także żywe rośliny krzaczaste. Dobrze żyje także z innymi ptakami w wolierze ogrodowej. Nie lubi samotności. Nie powinien również znajdować się w temperaturze poniżej 15 stopni Celsjusza, która powoduje biegunkę.

Ptaki importowane często maja również problem z chorobami przewodu pokarmowego, gdyż wiąże się to z trudnością dostosowania do nowych warunków klimatycznych. Dlatego dobra temperatura to około 20 stopni. Do picia dobry będzie kleik z płatków owsianych a także rumianek. Karmę stanowić powinna mieszanka z nasion traw oraz murzynka, maku, kanaru i rzepiku. Do tego codzienna dawka prosa oraz karmi jajecznej.

Podobnie będzie z zielonkami takimi jak mlecze, szpinak, pietruszka, owoce czy starta marchewka. Dla czyżyka czerwonego trzeba mieć dużą klatkę, gdzie będzie znajdować się więcej karmidełek. Pozwala na urozmaicenie diety ptaka. Oprócz wyżej wspominanych produktów może także otrzymywać pożywkę dla niemowlaków, mleczną. Warto także pomyśleć o karmie dla ptaków owadożernych. Warto także umieścić spodeczki z ziemia i tam zasiać nasiona. Ptaki zjedzą część kiełkujących nasiona i tych które już nieco wyrosną. Do świeżej wody podawanej ptakom warto także podawać multiwitaminę, która będzie uzupełniać brakujące składniki.